Ekme Çim Uygulama

       Çim en güzel organik maddelerce zengin, killi, kumlu karışım topraklarda yetişir.

     Toprak uygun değilse çeşitli maddelerle iyileştirilebilir. Ağır killi topraklara dere mili ve bolca organik gübre (tercihen koyun gübresi) katılır. Kumlu topraklar da çiftlik gübresi ilavesi ile su tutar hale getirilebilir. İlk önce toprak derince bellenir.

     Her türlü inşaat artıkları, taşlar, kökler ve yabani otlar tamamen ayıklanır. Yabani otlar ot ilacı(herbisit) ile yok edilebilir. Toprağı tavlanması için birkaç hafta beklenir. Bahçe tekrar, ama bu defa metrekareye bir teneke olmak üzere iyice ufalanmış gübre ile beraber katılır.

     Hiçbir kesek kalmayıncaya kadar iyice işlenir. Başka bir tarafta yanmış gübre elenir. Toprağın birkaç gün oturması beklenir ve silindirle toprak bastırılır. Çim ekiminden bir gün önce elenmiş gübre toprağa 1-1,5 cm. kalınlığında yayılır. Toprak kuru ise yağmurlama şeklinde sulanır.Ertesi gün tohum ekilir.

     Tohumlar rüzgarsız bir havada metrekareye ortalama 40-50 gram hesabıyla serpilir. Ekimden sonra bahçe hafifçe tırmıklanır. Ekili alan her gün sabah-öğle- akşam yağmurlama şeklinde sulanır. Tohumlar 3-10 gün içinde filizlenirler.

     Çimler 8-10 cm. olunca keskin bıçaklı bir makine ile boyunun yarısı kadar kesilir. Daha sonrakilerde biraz daha kısa tutulur. Yeni çimler çok kısa biçilmemelidir. Bir ay boyunca toprak daima nemli olacak şekilde sulama yapılır.